Sobota, 5 dubna, 2025
bydlení

Škola pro anorektičky a bulimiky: Na tomto místě zkušení odborníci vedou lidi k pochopení, co se s nimi děje

- Komerční sdělení -aktuality

Nový vzdělávací program pro pacienty s poruchami příjmu potravy nenabízí zázračnou léčbu, jeho autorky z iniciativy Chuť žít však věří, že pochopení onemocnění může vést k uzdravení.

Psychiatrička a psychoterapeutka, MUDr. Magda Frecer, která se do programu Chuť žít zapojila a povede setkání s účastníky
Psychiatrička a psychoterapeutka, MUDr. Magda Frecer, která se do programu Chuť žít zapojila a povede setkání s účastníky
ZDROJ CHUŤ ŽÍT
Poruchami příjmu potravy trpí jedna ze šesti mladých žen. Nejde o banální záležitost, ale o vážné psychické onemocnění, které se nezřídka končí smrtí. Rozhodující je včasná odborná pomoc, ale s její dostupností je u nás dlouhodobě problém.

Čtěte také: Má před sebou úspěšnou kariéru doktorky, ale na Slovensku nemá uplatnění. Rozhovor se slovenskou chirurgka Julií

Léčba bez vysvětlení
Problémová bývá nejen dostupnost. Někteří odborníci nevědí kvalitně adresovat problém tohoto onemocnění, případně nemají možnosti věnovat pacientovi dostatek času.

„Pacientovi je málokdy vysvětleno, co si prožívá, co mu onemocnění způsobuje a co mu konkrétně může pomoci. Léčba je proto pokus-omyl, přítomna je bezmocnost – člověk zkouší, hledá možnosti, studuje si zahraniční zdroje, ale chybí mu komplexní, ucelené vedení, lidské vysvětlení a naději, „říká zakladatelka projektu Chuť žít, Valentýna Sedileková, která se na poruchy příjmu potravy léčila 5 let.

Tým Chuť žít složený ze psychiatrů, psychologů, nutričních specialistů a Valentiny, kteří se věnují pacientům s PPP na denní bázi, nejnovější připravil unikátní tříměsíční léčebně vzdělávací program pro lidi s anorexií, bulimií a záchvatovitým přejídáním.

O onemocnění, o těle, i o sobě
Jednotlivé setkání povedou špičkoví odborníci v této problematice – mezi jinými i psychiatričky MUDr. Martina Paulínyová z bratislavského NÚDCH na Kramároch, MUDr. Marcela Šoltýsová z FNsP F.D. Roosevelta v Banské Bystrici či MUDr. Magda Frecer, která se tématice PPP věnuje ve své soukromé praxi.

„Je to první vzdělávací projekt o poruchách příjmu potravy na Slovensku vůbec, který má komunitní přesah a je snadno přístupný široké veřejnosti. Nic takového jsme dosud neměli. Edukace podporuje odhodlání k léčbě a často je klíčovým elementem v procesu léčby – když rozumím tomu, co mi je a jak k tomu přistupovat, mám pocit, že je to více v mých rukou. Zvyšuje to moje kompetence a vědomí starat se o sebe. Za projektem je elán a zapojena práce skvělých lidí, kterým patří velký dík. Jsem ráda, že mohu být součástí, „popisuje program psychiatrička a psychoterapeutka, MUDr. Magda Frecer.

Účastnice a účastníci tak budou mít možnost lépe poznat své onemocnění, ale i sami sebe. Přezkoumají své nastavení mysli, poznají mechanismy, které je poutají k nemoci a naučí se s nimi pracovat. Nacvičí si techniky zvládání úzkostí a negativních myšlenek,
proberou si ideál štíhlosti a zaměří se na svůj vztah k jídlu. Na posledním setkání se budou věnovat dlouhodobému plánu léčby a tomu, jak pokračovat dál.

„Naším cílem je pacientky a pacienty vyzbrojit znalostmi a nejrůznějšími technikami a způsoby, jak onemocnění zvládat v běžném životě. Aby si každým workshopem něco nového uvědomili a nové dovednosti aplikovali ve svém boji s onemocněním. To, co by hledali a zkoušeli měsíce, možná i roky, jim tak předáme za několik týdnů, „tvrdí Valentýna, která do programu vkládá znalosti i zkušenosti ze své cesty za uzdravením.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek